Dnes je štvrtok, 24.jún 2021, meniny má: Ján
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Pozastavenie očkovania vakcínou Astra Zeneca

máj 12, 2021 - 09:43
Aktuálne sa očkujú vakcínou od spoločnosti Astra Zeneca ľudia, ktorí čakajú na druhú dávku tejto očkovacej látky. Očkovanie vakcínou od tejto spoločnosti pre prvoočkovancov je pozastavené.
Foto: 
canva.com

Ministerstvo zdravotníctva v tejto chvíli zvažuje viaceré alternatívy, ako budeme na Slovensku v tejto veci postupovať. Kompletizujeme všetky odborné stanoviská a v nadväznosti na to budeme v priebehu tohto týždňa informovať, úvádza ministerstvo.

Denník N v tejto súvislosti oslovil odborníkov, ako hodnotia tento krok ministerstva:

Pavol Čekan,
vedec

AstraZeneca je dobrá vakcína, ktorej účinnosť a bezpečnosť sa výborne overila vo Veľkej Británii, ale aj v iných krajinách. Preto je to možno voči nej nefér, že pozastavujeme očkovanie touto vakcínou. Avšak vakcína veľmi utrpela na reputácii, čo sa týka výskytu veľmi raritných trombóz, čo ovplyvnilo vôľu ľudí dať sa ňou očkovať na Slovensku aj v iných európskych krajinách.

Firma AstraZeneca nespĺňa ani dohodnuté dodávky vakcín, čím sa sťažuje plánovanie očkovania touto vakcínou, čo vyústilo aj k rozhodnutiu Európskej komisie nepredĺžiť zmluvu s touto farmaceutickou firmou. Navyše máme k dispozícii dostatok vakcín od Pfizeru-BioNtechu, ktorej ľudia na Slovensku dôverujú najviac. Suma sumárum, pozastavenie očkovania vakcínou od spoločnosti AstraZeneca veľmi neovplyvní našu očkovaciu stratégiu, a preto si myslím, že toto rozhodnutie ministerstva zdravotníctva je v tomto čase správne.

Zuzana Baťová,
riaditeľka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv

Rozhodnutie je vzhľadom na epidemickú situáciu správne. Pri nízkej cirkulácii vírusu je benefit z vakcíny AstraZeneca len u populácie nad 50 rokov. Ide o zhodnotenie pomerov prínosov a rizík v jednotlivých vekových kategóriách.

Peter Sabaka,
infektológ

Hodnotím to ako veľmi dobrý krok vzhľadom na to, že priaznivá epidemická situácia v súčasnosti umožňuje mladším ľuďom bezpečne počkať na bezpečnejšiu mRNA vakcínu. Pred pár týždňami to ešte neplatilo a očkovanie AstraZenecou vtedy bolo racionálne rovnako, ako je dnes racionálne ho pozastaviť. Ministerstvo správne vyhodnotilo pomer rizika a benefitu vakcíny Vaxverzia a rozhodlo sa ju pozastaviť. Toto rozhodnutie odzrkadľuje snahu spraviť očkovaciu stratégiu čo najbezpečnejšiou.

Ak by sme očkovanie AstraZenecou nepozastavili, hrozila by strata dôvery verejnosti v najlepšie úmysly pri plánovaní očkovacej stratégie, čo by malo v dlhodobom meradle katastrofálne následky. O vakcínach a ich rizikách treba s ľuďmi hovoriť otvorene a očkovacia stratégia by mala byť čo najtransparentnejšia.

Elena Prokopová,
pediatrička, členka konzília odborníkov

Ja som pri tomto rozhodnutí nebola. Je mi to, úprimne povedané, trochu ľúto. Netvrdím, že sme mali striktne očkovať každému AstraZenecu, ale mali sme dať ľuďom možnosť dať sa touto vakcínou zaočkovať, ak by chceli. Ide o vektorovú vakcínu. Taká je Johnson & Johnson a Sputnik V. Vakcínou Johnson & Johnson nie je zaočkovaných toľko ľudí ako AstraZenecou. Aj pri AstraZenece vyskočili vedľajšie účinky až po nejakom čase a zaočkovalo sa ňou veľa ľudí, lebo komplikácie sú veľmi zriedkavé. Keďže ide o podobný typ vakcín, môžeme to očakávať aj po vakcínach Johnson & Johnson alebo Sputnik. Ľuďom, ktorí nie sú v riziku, teda starší alebo muži, mohla ostať možnosť zvoliť si AstraZenecu. Takto budú čakať na Pfizer.

Vladimír Krčméry,
prednosta Mikrobiologického ústavu Lekárskej fakulty Univerzity Komenského

Vidím dve príčiny. Pravdepodobne ide o logickú reakciu na skutočnosť, že Európska komisia váha s podpisom kontraktu na ďalšie dodávky, pretože výrobca nedodal už sľúbené množstvá v minulých mesiacoch. Druhá je potreba preverenia niektorých prípadov závažných komplikácií vakcíny.

Tomáš Szalay,
lekár bratislavskej župy

Pre veľkokapacitné centrum to má logistické následky, s ktorými sme sa museli za posledné dve hodiny vyrovnať. Ale dá sa to, no tohtotýždňové kapacity veľkokapacitného centra takto nebudú plne využité. Z pohľadu obsahu tohto rozhodnutia – bolo podľa mňa otázkou času, kedy k tomu dospejeme. Astra má lepšie výsledky u starších ľudí, naopak, u mladších ten pomer benefitov a rizík nevyznieva tak presvedčivo. Naša očkovacia stratégia bola nastavená inak a Astru sme ponúkali mladým ľuďom. Predpokladám, že ďalším logickým krokom bude sprístupnenie Pfizeru pre všetkých.

- - Inzercia - -