Dnes je štvrtok, 24.jún 2021, meniny má: Ján
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Jarné obdobie a alergie

marec 16, 2021 - 23:05
Jar, to sú prvé lúče teplého slnka, ktoré prinášajú okrem pozitívnej energie, nového začiatku aj príjemné chvíle v prírode či záhrade. Ak vás však trápia jarné alergie, nadchádzajúce obdobie bude pre vás skúškou odolnosti – slzy potečú potokom, hrdlo bude škriabať, sliznica svrbieť a z nosa potečie vodopád.
Foto: 
mar-nosovysprej.sk

Jarné alergie, ktoré trápia stále viac ľudí, dokážu v tomto ročnom období poriadne znepríjemniť život. Dôvodom je najmä zvýšená koncentrácia peľov rôznych stromov, kvetov, kríkov a tráv, ktoré sa nachádzajú v ovzduší. Alergické prejavy sú preto najčastejšie a najsilnejšie v období od marca do júna. Samotná alergia však nie je len o slzách či tečúcom nose. Alergie tvoria ucelený komplex, ktorý postihuje celý organizmus a môže prechádzať z jedného druhu alergie do druhého – častými pridruženými javmi sa tak stáva ekzém, potravinová alergia, bronchiálna astma a iné.

 Prečo práve ja?
V súčasnosti má asi 40 % populácie alergické prejavy. Pravdepodobnosť, že budete alergický, rastie s výskytom alergie v rodine, avšak rozšírenie alergií nie je dané len dedičnosťou, ale hlavne zmenami vonkajšieho prostredia a životného štýlu. Alergické ochorenia sa tak stali novou epidémiou doby, v ktorej žijeme.

Najznámejšia alergia je senná nádcha
K prejavom sennej nádchy patrí najmä výrazný vodnatý výtok z nosa alebo naopak opuch slizníc, upchatý nos a sťažené dýchanie. Sprevádzajúcimi znakmi je aj časté kýchanie, kašeľ a svrbenie mäkkého podnebia. U niektorých ľudí je výraznejší alergický zápal očných spojiviek spojený s hojným slzením, svrbením očí, či opuchom viečok. Najhoršie je, keď sa oba prejavy sezónnej alergie kombinujú a alergika často aj na niekoľko týždňov vyradia z aktívneho života. Pri klasickej liečbe alergií, vám lekár najskôr urobí testy. Kožné testy na inhalačné alergie (napr. senná nádcha) sa robia nakvapkaním alergénov na predlaktie a ich zaškrabnutím do vrchnej časti kože. Môžu sa robiť počas celého roka, len nie v sezóne alergika. To znamená, ak sú práve v tom čase silné príznaky alergie či novozistená astma. Ale aj vtedy vám  vedia odoberať krv a nechať ju otestovať. Po výsledkoch testov vám lekár nasadí odporúčanú liečbu, ktorú je vhodné doplniť aj úpravou okolia a správania.

Základná výbava alergika – mar plus, sprej s obsahom morskej vody a 5% dexpantenolom
Dennodenná starostlivosť o čistotu nosa platí pri alergikoch dvojnásobne. Aj preto sa odporúča mať pri sebe sprej do nosa, ktorý čistí sliznicu od alergénov, zvlhčuje ju a urýchľuje proces hojenia sliznice nosa. Takým sprejom je aj zdravotnícka pomôcka mar plus, ktorá obsahuje telu najprirodzenejší izotonický roztok morskej vody z Islandu s 5% dexpantenolom. Sprej zároveň čistí, zvlhčuje a regeneruje nosovú sliznicu. Dexpantenol sa v tele mení na vitamín B5 (kyselinu pantotenovú), tým pôsobí priaznivo na hojenie a podporuje a urýchľuje regeneráciu tkaniva. Užívanie mar plus nie je časovo ohraničené, je možné ho použiť na ošetrenie nádchy u dojčiat a malých detí, ako podporné ošetrenie nádchy u dospelých či na regeneráciu sliznice nosa. Sprej je určený na použitie do nosa.

Viac informácií na www.mar-nosovysprej.sk

- - Inzercia - -