Dnes je štvrtok, 24.jún 2021, meniny má: Ján
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Kazí radosť z obľúbených činností a vyhadzuje záclony

marec 09, 2021 - 13:13
Sivý zákal je nepríjemným ochorením zraku, ktoré neradno podceňovať. Podľa renomovaného očného chirurga môže viesť k slepote. Čím skôr sa pre jeho odstránenie rozhodnete, tým skôr si prinavrátite patričnú kvalitu života a radosť z neho.
Foto: 
getlike.sk

Doslova sa vám zmení pohľad na svet. V niektorých prípadoch sa však sivý zákal môže vrátiť. Ako sekundárna katarakta. No i tento stav je možné riešiť rýchlo, ambulantne, bezbolestne a hlavne bezpečne.

Život dokáže výrazne skomplikovať. Človek, ktorého šošovka bola vplyvom metabolických procesov zakalená, vidí hmlisto, akoby cez mliečne sklo. Aj pohľad na biely sneh či vyprané biele záclony môže byť skreslený. Pani Ruženka vie o tom svoje. Našťastie, po zákroku v očnej klinike NeoVízia, ktorý,  došlo k výraznému zlepšeniu. „Po operácii som pánovi primárovi povedala, že zachránil moje záclony v byte. Nech som ich prala akokoľvek, stále mi pripadali šedé. V skutočnosti boli nádherne biele, ale kvôli sivému zákalu som ich také nevidela,“ smeje sa dnes už spokojná pacientka. Sivý zákal, odborne nazývaný katarakta, postihne v živote takmer každého z nás. Najčastejšie sa s ním stretávajú ľudia po šesťdesiatke, ale vyskytnúť sa môže aj v mladšom veku.

Odstránenie sivého zákalu je dnes v rozvinutých krajinách jednou z najčastejšie sa vykonávaných operácií. Rovnako aj vo vekovej skupine 60 rokov a viac. Ak sa pacient rozhodne pre monofokálnu šošovku, zákrok mu u nás preplatia všetky zdravotné poisťovne. No je tu aj možnosť výberu. Je totiž na vás, či podstúpite tzv. klasický zákrok, ktorý má pevne v rukách operujúci lekár alebo pre kombinovaný, laserom asistovaný zákrok. V oboch prípadoch je pôvodná šošovka nahradená novou, umelou. Operácia sivého zákalu pomocou femtosekundového lasera je chirurgmi preferovaná najmä pri komplikovanejších prípadoch, ako aj u určitých pridružených diagnóz, kedy je považovaná za veľmi bezpečnú s výrazne zníženým rizikom prípadných komplikácií. „Práve femtosekundový laser sme na našej klinike začali používať ako prví na Slovensku a sme hrdí na to, že odstraňujeme sivý zákal tou najmodernejšou a najbezpečnejšou metódou, aká je momentálne vo svete dostupná,“ hovorí primár očnej kliniky NeoVízia, MUDr. Radovan Piovarči. Výhodou operácie sivého zákalu je i skutočnosť, že vás zároveň dokáže zbaviť všetkých dioptrií aj astigmatizmu. Monofokálne šošovky, ktoré v plnej sume hradia všetky zdravotné poisťovne, odstránia zákal aj okuliare do diaľky. Trifokálne šošovky dodávajú špeciálne pohodlie na všetky tri cieľové vzdialenosti – diaľku, strednú (počítačovú) vzdialenosť a blízku (čítaciu) vzdialenosť.

 Keď sa vráti
Ľudia, ktorí absolvovali operáciu sivého zákalu, si nové videnie nevedia vynachváliť. Okrem pani Ruženky aj pán Ladislav. „Moja túžba po lepšom videní bola natoľko silná, že som následne nad operáciou neváhal ani chvíľu. Vďaka novej šošovke mi bol odstránený sivý zákal a zároveň znížené dioptrie. Dnes vidím svet oveľa, oveľa krajšie,“ hovorí spokojný pacient, ktorý pred zákrokom videl na päť percent. V niektorých prípadoch sa ale môže objaviť tzv. sekundárna katarakta. V priemere sa s ňou stretávajú oční lekári u každého desiateho operovaného pacienta, a to v priebehu troch až 12 mesiacov od zákroku. „V prípade sekundárneho sivého zákalu nejde už o zakalenie šošovky, nakoľko sa počas operácie pôvodná vymení za umelú. Druhotný sivý zákal  spôsobuje ľahké  zakalenie puzdra šošovky, v ktorom je uložená implantovaná umelá šošovka. Videnie sa opäť zahmlieva, človek vidí horšie do blízka aj do diaľky. Druhotná katarakta žiadnym spôsobom oko nepoškodzuje,“ pokračuje MUDr. Piovarči.

 Vyšetrenie sekundárnej katarakty je bezbolestná. Rovnako aj jej odstránenie. To sa realizuje pomocou neinvazívneho zákroku, s použitím YAG lasera. Zákrok je plne hradený zdravotnou poisťovňou, vykonáva sa ambulantne a trvá len pár minút. „Počas neho laser otvorí zakalené puzdro šošovky a pacient opäť vidí bezchybne, pričom zákrok má trvalý účinok bez opätovného zhoršenia. Je podobný vyšetreniu očí na štrbinovej lampe a bezprostredne po ňom sa opäť môže pacient venovať bežnej činnosti, bez obmedzení. Po zákroku sa aplikujú do ošetreného oka kvapky na zmiernenie možnej pooperačnej reakcie,“ približuje zákrok oftalmológ. Oční lekári odporúčajú, aby sme akékoľvek zmeny na videní s nimi bezodkladne konzultovali. A to aj v súčasnej dobe pandémie, keď sa nevypláca odkladať riešenie svojich zdravotných problémov na neskôr. Čím dlhšie sivý zákal zreje, tým menej radosti máme z našich záľub a obľúbených aktivít. 

- - Inzercia - -