Dnes je štvrtok, 24.jún 2021, meniny má: Ján
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Alkohol nás údajne nemení, ale ukazuje v rovnakom svetle

júl 29, 2019 - 18:00
Presne to tvrdia vedci, ktorí si na zmeny správania pod vplyvom alkoholu posvietili v nedávnom prieskume. Na čo konkrétne prišli?
Foto: 

Ak si myslíte, že alkohol mení vaše správanie na nepoznanie a okolie na vás (s)pozná už jeden vypitý drink, nemáte tak celkom pravdu.

Podľa štúdie uverejnenej v časopise Clinical Psychological Science, alkohol nemá takú silu zmeniť vašu osobnosť. V skutočnosti sme vraj rovnakí ako za triezva, čomu zrejme ťažko uveriť. :-) Ich tvrdenia sú samozrejme podložené prieskumom.

Vedci z University of Missouri a Purdue University študovali osobnosť 156 ľudí pri pití a za triezva. Polovici účastníkov dali piť alkohol a potom za nimi priviedli triezvych dobrovoľníkov na hranie hier a rozhovory. Následne obe skupiny ľudí vyplnili dotazníky o osobnostných zmenách. Zatiaľ čo pripití jedinci predpokladali, že konajú podstatne odlišne ako bez alkoholu v krvi, ich triezvi kamaráti takéto zmeny nezachytávali a správanie vyhodnotili skôr ako nemenné.

Čo sa však alkoholu uprieť nedá je fakt, že z nás robí väčších extrovertov a dodáva nám odvahu. Psychologička pôsobiaca na University of Missouri - Rachel Winograd tvrdí, že extrovercia bola vo výskume jediným faktorom, ktorý zreteľne odlišoval správanie pripitých a triezvych ľudí.

Prečo je to tak?

Za všetko vraj môže "obyčajný" placebo efekt. Už od obdobia dospievania počúvame o tom, ako alkohol človeka mení. Preto tomu jednoducho veríme. Je predsa ľahšie "zvaliť" trápnejšiu, vtipnú či naopak smutnejšiu situáciu na alkohol, hoci vedci zdôrazňujú, že vypité poháriky nás ukazujú v pravom svetle, takých, akí sme. Súhlasíte s nimi?

- - Inzercia - -