Dnes je štvrtok, 24.jún 2021, meniny má: Ján
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Bojovníčka, ktorá žije s cukrovkou

apríl 01, 2014 - 21:33
Medzi krásnymi finalistkami súťaže Miss Slovensko 2014 je aj Zuzana Hercegová (18) zo Spišskej Novej Vsi. Do súťaže sa prihlásila napriek tomu, že má diabetes 1. typu. Alebo, ako prezradila pre STAR, prihlásila sa práve preto, aby túto chorobu zviditeľnila a ľuďom, ktorí s ňou musia žiť, ukázala, že aj s takouto diagnózou možno viesť normálny život bez väčších obmädzení.
Foto: 
Zuzana je totiž presvedčená o tom, že cukrovka by ľuďom nemala brániť plniť si svoje sny. Rozhodne nechce so svojim ochorením sedieť doma a ľutovať sa, skôr mu chce po vzore rodičov robiť osvetu. Zuzke diagnostikovali cukrovku, keď mala šesť rokov. Choroba sa nijako neprejavila, len pri bežnom odbere krvi jej namerali nadmernú hodnotu cukru. Ako malé dieťa to veľmi nevnímala. „Akurát mi bolo čudné, keď mi na jedenie priniesli v nemocnici cereálne pečivo a jogurt. Pre dieťa to predsa len nie je bohviečo,“ spomína. Množstvo starostí však pribudlo jej rodičom, ktorí museli dávať pozor na to, čo Zuzka zje a v akom množstve. Stále jej sledovali hladinu cukru v krvi, ktorú si už vie sympatická východniarka ustrážiť aj sama. Stáva sa však, že sa aj o druhej nadránom zobudí s tým, že musí niečo zjesť. Hladina cukru totiž môže práve počas spánku nebezpečne klesnúť. Zuzana to už má pod kontrolou a pravidelne si pichá inzulínové injekcie.
 
Sladkému neodolá
„Diabetes mám už dosť dlho na to, aby som vedela zhodnotiť, čo môžem a čo nie. Vždy keď niekam idem, beriem si so sebou nejaké sušienky, alebo niečo, čo by som mohla zjesť, keď mi príliš klesne cukor,“ vysvetľuje adeptka na titul najkrajšej Slovenky. Zuzana sa môže venovať aj športu, no keďže práve počas pohybovej aktivity klesá hladina cukru v krvi, musí to mať na zreteli. „To je na tom práve to zložité, že počas celého dňa musí človek rozmýšľať nad tým, čo bude robiť a podľa toho upraviť stravu. Ak napríklad viem, že po obede pôjdem cvičiť, najem sa viac. Samozrejme, nie som dokonalá a nie vždy to vyjde...“ smeje sa a prezrádza, že napriek diabetu si dopraje aj sladkosti. „Keď budem mať pohyb, tak si to môžem dovoliť,“ vysvetľuje.
Sympatická brunetka zaryto tvrdí, že neexistuje nič, čo by si nemohla dopriať a chýbalo by jej to. Dnes už má všetko v oku, no v detstve si stravu poctivo vážila. „Keď malo napríklad jablko viac ako sto gramov, už som z neho odrezala. Teraz však viem o diabete omnoho viac. Robím aj prednášky na túto tému a každým rokom viem o tomto ochorení stále viac,“ vysvetľuje kandidátka na budúcu kráľovnú krásy, ktorá má smelé plány do budúcnosti. Rada by študovala odbor masmediálna komunikácia. Spolu s rodičmi sa venuje aj publicistickej a vydavateľskej činnosti, vďaka čomu robia cukrovke osvetu a pomáhajú ľuďom s týmto ochorením viesť normálny život. „Dočítajú sa o tom, ako športovať, ako sa stravovať, ako sa pripraviť na let lietadlom a podobne. Diabetici musia napríklad pred odletom vypísať a odovzdať tlačivo, v ktorom informujú o tom, že majú so sebou ihly.“
 
Viac sa dočítate v STARE!
 
Lucia Šuková
Foto: Vlado Anjel, SITA

- - Inzercia - -