Dnes je streda, 12.máj 2021, meniny má: Pankrác
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Rady psychológa: Ako si zachovať duševné zdravie?

október 18, 2020 - 10:00
Nie je to vôbec jednoduchá otázka, keďže všetky opatrenia a komunikácia okolo celej koronakrízy ho doslova devastujú. Psychológ Matej Štepita nám odporučil základné princípy, ktorých by sme sa mohli v týchto ťažkých časoch držať.
Foto: 
  • Používať vlastné logické myslenie a triezvo odhadnúť reálne riziká situácie, nenechať sa vtiahnuť do obrovského strachu ani vmanipulovať do pocitov viny, ktoré nám nepatria
  • Zachovať si prirodzený medziľudský kontakt, samozrejme pri rozumnej opatrnosti, nie keď sme chorí. Z dlhodobého hľadiska je neúnosné žiť tak, akoby človek bol biologická zbraň, tohto presvedčenia sa musíme čo najrýchlejšie zbaviť.
  • Hýbať sa, chodiť do prírody, pestovať svoje záľuby, učiť sa niečo nové
  • Využiť krízu na možnosť prehodnotenia svojho života, položiť si otázku, na čom naozaj záleží a niektoré veci si nastaviť viac podľa svojho presvedčenia, nerobiť ich mechanicky tak, ako doteraz
  • Zaoberať sa témou zmyslu života, stanovovať si konkrétne ciele, ktoré chce človek v budúcnosti dosiahnuť - pretože slávny psychoterapeut V. Frankl hovoril, že človek má potrebu zmyslu, a že "ak má človek dobré prečo, znesie akékoľvek ako". A on prežil koncentračný tábor, takže vedel veľmi dobre, o čom hovorí.
  • Napokon stabilizuje duševné zdravie aj seriózne zaoberanie sa spirituálnymi prameňmi - pre niekoho to môže byť biblia, pre iného východné smery ako joga, buddhizmus, alebo aj vlastné hľadanie. Mňa osobne oslovujú súčasní spirituálni učitelia Heinz Grill a Rudolf Steiner, ktorí dnešnou rečou prinášajú myšlienky o večnej podstate človeka. Každopádne perspektíva večnosti a hlbšieho zmyslu celého života pomáha človeku dôstojnejšie a stabilnejšie znášať aj ťažké životné etapy.
 Psychológ, lektor jogy a spirituálneho rozvoja Matej Štepita

"Okrem odporúčania ľuďom by som ale rád apeloval aj na politikov a novinárov, ktorí tomu vedia tiež výrazne napomôcť. Politici tým, keď prestanú strašiť a stále niekoho obviňovať a keď nechajú ľuďom ich základné práva a slobody, pri rozumnom chránení najzraniteľnejších skupín a zohľadnení všetkýchh oblastí života, nielen korony. Toto dnes ďaleko prestrelili. Novinári zasa tým, keď budú o veci komunikovať vecne, nevyvolávať emócie, neprirovnávať koronavírus k španielskej chrípke či moru, ktoré boli medicínsky oveľa, oveľa nebezpečnejšie. A napokon, keď nechajú priestor na pokojnú, vecnú a pluralitnú debatu odborníkov s rôznymi názormi a nebudú každého, kto má len trochu iný pohľad na vec hneď označovať za konšpirátora či popierača. Je totiž obrovský rozdiel, či niekto povie že koronavírus neexistuje a niekto nás chce začipovať, a keď niekto iný povie, že treba nájsť primeranú mieru opatrení a zohľadniť aj iné oblasti života a zdravia, častokrát dôležitejšie a vážnejšie ako práve Covid-19." dodáva.

- - Inzercia - -