Dnes je streda, 12.máj 2021, meniny má: Pankrác
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Psychológ Matej Štepita: Zneužívanie krízy na zastrašenie vnímam ako nemorálne

október 11, 2020 - 09:54
Izolácia, obavy a čoraz častejšie nútený home office. Druhá vlna pandémie sa prirodzene výrazne podpisuje na psychike nás všetkých. Zisťovali sme, aký je názor psychológa na home office.
Foto: 

Ako sa zmenia životné návyky počas pandémie?

Táto zmena bola náhla a vynútená, preto sa väčšine ľudí spracováva ťažšie. Navyše netušíme, dokedy bude trvať, a neistota nerobí psychike dobre. Mnohé firmy zistili, že veď na home office sa dá výrazne ušetriť, nemusia platiť priestory pre ľudí, a budú sa to snažiť udržať bez ohľadu na situáciu. Viaceré firmy, resp. vlastníci a manažéri tiež pracujú s existenčnými strachmi ľudí, zhoršujú im platové podmienky a chcú od nich väčšie výkony aj v odvetviach, ktoré na kríze profitujú, ako sú napr. mnohé online služby, liehoviny, farmaceutický priemysel a ďalšie. Takéto zneužívanie krízy na zastrašenie a tlak na zamestnancov vnímam vyslovene ako nemorálne.

Sme my Slováci na home office nastavení?

Ako kto. Niektorým ľuďom home office aj vyhovuje, najmä väčším introvertom. Tiež viaceré mamičky na materskej si pochvaľujú, že muž síce pracuje, ale aspoň je s nimi. Pri home office je potrebná väčšia miera sebadisciplíny, predsa len pracovné prostredie a kolektív človeka viac drží aktívneho. Do popredia vystupujú aj sociálne rozdiely. Ľahšie ostane doma a môže aj pracovať z domu človek, ktorý má veľký dom, záhradu a bazén než 4-členná rodina žijúca v dvojgarzónke. Keď potom bohaté celebrity apelujú na chudobných, ktorí nemajú kvôli kríze ani z čoho splácať hypotéku na tú garzónku, aby boli zodpovední a ostali doma, je to veľmi pokrytecké.

 Aké riziká pri ňom hrozia?

Je ich viac. Človek je spoločenský tvor, z dlhodobého hľadiska potrebuje kontakt s viacerými ľuďmi, než len s najbližšou rodinou a priateľmi. Sociálny kontakt je jednak zdrojom radosti, a zároveň aj človeka posúva v osobnostnom vývoji. Keď sme napr. v pracovnom tíme s ľuďmi s rôznymi povahami, musíme sa naučiť s nimi vychádzať, a to je dobrá a dôležitá škola života. Napokon živý kontakt s ľuďmi pôsobí oživujúco aj na životné sily, energiu človeka. Naopak veľa času za obrazovkou človeka vyčerpáva, duševne aj telesne a dlhodobo oslabuje aj jeho imunitu. 

Matej Štepita je psychológ, lektor jogy a spirituálneho rozvoja. Pracuje s dospelými, s pármi aj rodinami. Jeho obľúbené témy sú nachádzanie zmyslu života a poslania v práci človeka, súvislosti medzi spiritualitou a duševným rozvojom a zdravím. Pomáha ľuďom prekonávať rôzne krízy, nájsť ich zmysel a vyjsť z nich ako silnejší a krajší ľudia. Dlhodobo sa venuje deťom, rodinám aj dospelým s ADHD a telesným, duševným aj spoločenským súvislostiam tohto fenoménu. V tejto téme ponúka aj vzdelávania.
Viac o ňom a jeho práci nájdete na stránke: matejstepita.sk

- - Inzercia - -